Günlük Gümüş Fiyatları


Gümüş doğada tek başına bulunabildiği gibi altın, bakır ve civa gibi diğer metallerle birlikte bulunabilmektedir. Özellikle son dönemlerde altın fiyatlarının yüksek olması gümüşe olan ihtiyacı arttırmakta ve kullanım alanını genişletmektedir. Gümüşün endüstride kullanımının yanı sıra hediyelik eşya üretiminde kullanımının artması son dönemlerde gümüşün fiyatını arttırmakta ve kullanıcıların tercihi gümüşten yana olmaktadır.


Doğada pek çok elementte olduğu gibi gümüşün de alış ve satış fiyatları değişkenlik göstermektedir. Arz talep dengesi içerisinde belirli fiyat aralıklarında bulunan gümüş Türkiye'de bazı madenlerden bazen ham olarak, bazen ise farklı elementler ile birlikte çıkartılarak Dünya'daki alıcılara pazardaki ortalama fiyatlardan satılabilmektedir. Dünya'da gümüşün fiyatı USD üzerinden fiyatlandırılırken yurtiçindeki satıcılar da ham gümüşü dolar kuru üzerinden satmaktadır.


Fiyatlamalar ons bazında yapılmıştır. 1 ONS karşılığı 31,1 gr etmektedir. 1 Kilogram (KG) ise yaklaşık 35 ONS olarak hesaplanmaktadır.


Geçmiş Zamanlardaki Gümüş Fiyatları


Son 9 senelik dönemlerde gümüşün ons değeri 30 TL altında seyrederken ekonomik gelişmeler zaman içerisinde artışlar göstermektedir. Aşağıda yer alan tabloda gümüşün zaman içerisindeki günlük fiyatlarına erişebilir ve değişiklikleri inceleyebilirsiniz.


Yükleniyor...